Zasilacze i stabilizatory liniowe [RS Elektronika] # 21. Dane: zasięg 14045 | czas trwania 23m 33s | ocena 352 | to też może was zaciekawi, komentarze są niżej.

- cukier, zobaczcie i zapoznajcie się.
- Stabilizatory 78xx nie som też 3v?
- Czy jak na taki stabilizator http://www.tme.eu/pl/details/l7805cdt/stabilizatory-napiecia-nieregulowane/st-microelectronics/l7805cdt-tr/# dostarczę 7V to, czy stabilizator będzie działał i jaki maksymalny prąd będę mógł z niego czerpać. Mam zamiar czerpać maksymalnie 100mA.
- Trochę została pominięta kwestia wartości napięcia za mostkiem i kondensatorem. Na przykładzie jest 33V, a co w wypadku, gdy mamy inne transformatory? Jaką minimalną wartość napięcia możemy mieć w tym miejscu, aby osiągnąć te 12V na wyjściu (nawet uwzględniając spadek na B-E)? Czy to napięcie mogłoby być zbyt wysokie?
- Witam!
Co do prądu zaraz po mostku gretza to czasem nie jest prąd pulsujący (fachowo ściśle ujmując)?
Prąd zmienny to raczej brzmi ogólnikowo.
- Jeśli już są odcinki o transformatorach i napięciach przemiennych to może dało by radę poświęcić kawałek odcinka na wyjaśnienie tego co to jest: moc czynna, bierna, pozorna i współczynnik mocy biernej. Wiele firm stosuje tzw. baterie kondensatorowe poprawiające współczynnik mocy biernej. Ale o co tak naprawdę chodzi? Dlaczego transformator lub silnik 3F wytwarza niepożądaną  moc bierną a już ten sam silnik podłączony przez falownik tej mocy nie wytwarza - przynajmniej z tego co mi wiadomo.
- przymierzam się do zrobienie panelu fotowoltaicznego, który będzie służył do ładowania telefonu albo powerbanku. Myślę, że najrozsądniej będzie zastosować taki układ celek aby dawały napięcie 10v wtedy ładowarka będzie pracowała nawet przy niewielkim natężeniu słońca a straty na stabilizacji będą dosyć nieduże. zatem moje pytanie brzmi jaki stabilizator zastosować najlepiej aby straty były jak najmniejsze, ponieważ trochę mija się z celem oddawanie 40 % energii w postaci ciepła (78xx). dowiedziałem się, że najlepszą sprawność osiągają stabilizatory impulsowe, ale to wiąże się również z większymi kosztami. więc jaki stabilizator twoim zdaniem byłby najlepszy ?  Przewidywana moc panelu to 5,6W czyli 560mA przy 10v
- Prąd za mostkiem gretza raz nazywa Pan stałym np tłumacząc jak podłączyć kondensator a innym rezem zmiennym. Warto uscislic, że jest to prąd zmienny o stałym kierunku przepływu dlatego podlaczajac kondensatory trzeba zachować polaryzację. Nie chcę się czepiać ale spotkałem się z problemami "w branży" kiedy ktoś po szkołach elektrotechnicznych nie potrafił odróżnić prądu zmiennego od stałego.
- Mam pytanie na które próbuję znaleźć odpowiedź od dłuższego czasu:
Na jakiej zasadzie działają zasilacze które na wejściu akceptują 100-240V AC?
Czy jest duża różnica w wydajności między 120V a 230V?
- A czy ten układ to nie jest po prostu wnętrze stabilizatora LDO?
- Powinieneś wykładać w technikach i na studiach.
- Stabilizator z sygnalizacją zwarcia.
- Układ z zagadki to stabilizator LDO wykonany na elementach dyskretnych. Źródło prądowe na diodzie świecącej i tranzystorze polaryzuje tranzystor PNP, aż na jego kolektorze napięcie nie osiągnie wartości przebicia diody Zenera plus napięcie diody świecącej i minus napięcie złącza B-E. Jeśli dioda Zenera zacznie przewodzić, wyłączy źródło prądowe (podnosząc napięcie na emiterze tranzystora NPN) i zadziała "ujemne" sprzężenie zwrotne ograniczając prąd sterujący bazą tranzystora PNP. Uwy=Udz+Uled-0.6V. Tranzystor PNP pracuje w układzie wspólnego emitera, a minimalną różnicę między napięciem wejściowym i wyjściowym ograniczać będzie napięcie nasycenia złącza C-E (Ucesat).
- wydaje mi się że ten układa robi cos z napięciem lub prądem
- Możemy prosić o piezoelektryczne elementy ??? :D
- Mogę się mylić, nie jestem znawcą...  ale moim zdaniem układ służy do kontrolowania napięcia na wyjściu...
Jeśli napięcie na wyjściu wzrośnie do określonego przez diodę zenera poziomu CZERWONA dioda LED zgaśnie... 
Układ może służyć jako wskaźnik naładowania baterii...
Można by dołożyć drugą diodę LED tylko że zieloną, wówczas sygnalizowała by ona naładowanie baterii...
Pozdrawiam
- Według mnie układ chroni przed skokami napięcia wejściowego (dioda Zenera przy przebiciu zwiększa napięcie na bazie tranzystora PNP i tym samym go rozłącza). Oprócz tego przy spadku napięcia wejściowego tranzystor NPN rozłącza PNP i zapobiega przepływowi prądu spoczynkowego.
- Wydaje mi się, że napięcie wyjściowe układu będzie dokładnie równe napięciu led zaznaczonej na schemacie. Bo nawet napięcia spadków na złączach Baza-Emiter obydwu tranzystorów, tak  jakby chciały się skrócić. Wysnuję więc dość szalone przypuszczenie, że układ może pracować jako źródło napięciowe dla identycznych jak na schemacie ledów.
- Czy tylko mi się wydaje, że seria L78xx zaczynała się od 3V a nie od 5V? Czy coś pokręciłem?
- Układ jest czujnikiem zmierzchowym wykorzystujący diodę świecącą zamiast foto rezystora XD
- Układ to dokładny stabilizator napięcia