Tyrystory i triaki - [RS Elektronika] # 14. Dane: zasięg 17355 | czas trwania 11m 35s | ocena 380 | to też może was zaciekawi, .
- Sami oceńcie czy mają racje, zobaczcie i zapoznajcie się.
- mianowicie chodzi mi oto by tyrystor przez gate się zamykał i otwierał są tu dosyć wysokie prądy rzędu 200 do 400 DC schemat mogę wysłać na email
- Od
3:17 do
4:42 pojawia się schemat zastępczy tyrystora (dwa tranzystory). Chciałem zasymulować ten schemat zastępczy w programie Circuit Simulator v1.6c. No i niestety nie działa to prawidłowo - układ przewodzi prąd niezależnie od zasilania bramki.
- regulator mocy
- W nowych tramwajach stosujemy tranzystory IGBT i styczniki ;)
- Co do tej wzmianki o rozruchu tyrystorowym w tramwajach to dodam, że najpopularniejsze tramwaje w Polsce - Konstal 105Na (każdy je widział kiedyś) fabrycznie miały rozruch oporowy tak samo jak 105N o które były konstrukcyjnie oparte, dopiero w 1984 powstała wersja 105NT z tyrystorowym rozruchem (a więc 5 lat od rozpoczęcia produkcji) i większość obecnie już go posiada, ale zdarzają się jeszcze (głównie wozy techniczne, manewrowe itp. ale również kursujące regularnie na liniach) egzemplarze z oporowym.
- Na rysunku
1:50 są dwa źródła zasilania, czy w rzeczywistości też tak jest?
- I jeszcze jedno pytanie czy można zastąpić tyrystor dwoma tranzystorami(pnp i npn)?
- Mam jeszcze takie pytanie, wylutowałem z chińskich lampek na choinkę jakiś element z trzema nóżkami myślałem że to był tranzystor, ale kiedy szeregowo podłączyłem jedną lampkę z tym elementem i podłączyłem do ładowarki od telefonu a środkową nóżkę niepodłączyłem to lampka się nie świeciła, ale kiedy dotknąłem palcem czy też metalowym przedmiotem to, lampka się zapalała ale nie gasła po zabraniu palca czy metalowego przedmiotu od środkowej nóżki, co to może być za element, może tyrystor?
- A co jest odpowiednikiem tranzystora dla prądu przemiennego?
- zagadka to jest ściemniacz oświetlenia
- to jest układ ściemniacza :)
- Tak z ciekawości zapytam - do czego służy płytka/układ widoczny w
8:44?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
- Jaka jest różnica pomiędzy dynistorem a diodązenera? Z góry dziękuję.
- A, co będzie jeżeli odłączyć prąd katodowy, i podłączyć z powrotem, czy tyrysror będzie przewodzić prąd bez ponownego podania napięcie na bramkę.
2:20. Z góry dziękuję.
- Przez rozwój technologii IGBT pole zastosowań tyrystora ograniczyło się bardzo, praktycznie dzisiaj w nowych rozwiązaniach tyrystor stosuje się tylko w układach najwyższych mocy np. w stacjach przekształtnikowych SwePol Link (jedna stacja posiada 792 tyrystory :) )
- czemu nie ma muzyki w tle ? przyjemniej się słuchało filmów z początku serii z muzyką.
- Jest to układ do płynnej regulacji mocy żarówki, przy prądzie przemiennym. Opis działania: Potencjometrem ustawia się prąd ładowania kondensatora. Rezystor jest po to, żeby przy zerowej rezystancji na potencjometrze nie doprowadzić do zwarcia (kondensator dla prądów przemiennych jest zwarciem). Działanie polega na tym, ustawiając prąd ładowania uzyskujemy odpowiadający temu prądowi czas ładowania kondensatora, wtedy na nóżce diaka nie występuje napięcie, które może uruchomić triak. Po naładowaniu kondensatora, na nóżce diaka wystąpi napięcie uruchamiające triak. Napięcie to będzie trwać aż do przejścia sinusoidy przez punkt zero i cykl zacznie się od nowa dla ujemnej połówki sinusoidy.
- Ściemniacz :) w wersji ultra prostej
C sie ładuje przez Rezystroki z różna szybkością :) diak po dojściu do napięcia jego przebicia (zaczyna przewodzić) i następnie wyzwala triak i rozładowuję C i tak ciągle :)
Szybkością (1/RC) ładowania C (mniejsze R szybsze naładowanie tj szybsze wyzwolenie) regulujemy jasność czyli im szybciej się naładuje tym jaśniej świeci żaróweczka
- A ja ma nadzieje ze jutro bedzie jakiś odcineczek solidny Reduktora Szumu :) bo ostatnio tam wieje nędzą :)
-
6:10 100 a nawet 101 razy na sekundę =)