Płytki drukowane [RS Elektronika] #42. Dane: zasięg 7748 | czas trwania 21m 27s | ocena 377 | to też może was zaciekawi,
busy do anglii.
- Sami oceńcie czy mają racje, zobaczcie i zapoznajcie się.
- Kondensator to dwa przewodniki rozdzielone izolatorem, zatem każda ścieżka stanowi kondensator, zazwyczaj bardzo mały (pojemność zależy od powierzchni wspólnej przewodników). Pojemność rozproszona to właśnie wszystkie pojemności tych niewidzialnych kondensatorów, utworzonych przez ścieżkę na płytce z sąsiadującymi ścieżkami i (przede wszystkim) rozlanymi płaszczyznami (masy i zasilania). Stosunkową dużą pojemność ma "kondensator" stworzony z sąsiadujących warstw masy i zasilania i jest to efekt bardzo korzystny przy zasilaniu szybkich układów (powyżej ok. 150 MHz), bo przy tych częstotliwościach "prawdziwe" kondensatory już nie działają.
- Czy czasem wykorzystanie spoiwa bezołowiowego przy BGA, nie ma związku z koniecznością nagrzewania całego układu? Przecież taki przykładowy chipset płyty głównej (jaki pokazano na filmie) nie wytrzymałby raczej nagrzewania do 350*C
-
1:26, na ekranie stary wolfenstein :D
- Czekamy na więcej
- Rozw zagadki - ścieżki o różnych potencjałach działają jak okładki kondensatora, są to małe pojemności, ale mamy dzięki temu np "darmową" dodatkową minifiltrację zasilania.
Anteny BT itp nie mogą mieć nad/pod sobą innych ścieżek podejrzewam, że z tego powodu.
- Trafiliście z odcinkiem idealnie. W poniedziałek idę do pracy w firmie produkującej płytki drukowane.
- PCB można zamawiać, a jeśli robi się jakiś projekt za pieniadze, to nawet powinno się to robić. Ale z doświadczenia wiem że pierwsza wersja, niezaleznie od tego ile czasu poświęcimy przy jakimś tam eaglu, jakie DRC zrobimy, bardzo często ma jakieś problemy, jakieś niedoskonałości i kilka błędów, a na pewno nie jest jeszcze końcowo zoptymalizowana. Zrobienie sobie w domu pierwszego, czy kilku pierwszych prototypów ma taką zaletę że w ciągu godziny możemy zmontować prototypowy układ i go przetestować. A w ciągu dnia czy dwóch dni można doprowadzić wszystko do należytego porządku, zrobić porządne testy konstrukcji i mieć pewność że gdy płytki przyjdą już pocztą, zostanie sam montaż i nie trzeba będzie robić poprawek w kilkudziesięciu egzemplarzach gotowego urządzenia.
Dwustronne płytki to też nie problem, narobiłem ich termotransferem kilka setek przez ostatnie lata ;)
Takiego poradnika chyba w sieci za bardzo nie ma, więc jak chcecie mogę Wam "sprzedać" kilka moich patentów. Może kiedyś się przyda dla potomnych ;)
- Płytka może być wykorzystana jako kondensator , ponieważ izolator jest powleczony przewodnikiem (tak samo jak w butelce lejdejskiej)
- [Z] Jest to zjawisko polegające na tym, ze w wielo warstwowych płytkach jedna warstwa dostarcza zasilanie a druga doprowadza mase do poszczególnych układów, z tego wględu że te warstwy są ,,pełne" zajmują całom powierzchnie warsty, między nimi tworzy się kondensator. O pewnej niewielkiej pojemności, co można wykorzystać jako ikondensator ,,buforujący" moc dostarczaną do układów cyfrowych.
- Czy zrobi pan coś o płytkach uniwersalnych. Mam do wykonania amatorski projekt. Nie opłaca mi się wytrawiać płytki.
- prowadząc cieszcie równolegle na cienkiej płytce nie da się uniknąć powstania kondensatora więc pojemność rozproszona to pojemność pasożytnicza ścieżek można ją wykorzystać do budowy małych kondensatorów o bardzo wysokim nienapiciu przebicia
-
4:09 Hmm... jestem ciekaw co to był za router. Kiedyś próbowałem z routerem Yenka electronics, w porównaniu z tym było o niebo lepiej.
- Osobiście używam pasty "do rynien" z początku odcinka jako pomoc do lutowania smd oraz power led i sprawdza się bardzo dobrze.
- Mentor ma całkiem znośny autorouter tylko trzeba go porządnie zaprogramować. Oprócz tego wrażliwe moduły (timingi, impulsowe, radio) i tak projektuje się ręcznie a zostawia routerowi "nudne" połączenia :)
- Fajnie maszyna do lutowania a na komputerze gra xd heheszki
- okejka w ciemno!
- Przed 301 :D