Kłopotliwe ciepło [RS Elektronika] # 25. Dane: zasięg 9423 | czas trwania 20m 44s | ocena 317 | to też może was zaciekawi,
projektowanie aplikacji mobilnych.
- Sami oceńcie czy mają racje, zobaczcie i zapoznajcie się.
- Tam były raptem 2-3 wzory bez przesaaaaady co najwyżej obliczenia nużące :D
- Co do podkładek z "kołnierzem" - gdyby podkładkę taką umieścić zgodnie z zamierzeniem producenta (kołnierzem do "góry"), czyli tak, żeby przeszedł przez otwór w metalowej wkładce radiatorowej elementu ("blaszka") problem byłby mniejszy. Podkładka izolująca od góry (np. z rezotexu - kiedyś można było kupić) lub innego tworzywa izolującego i mamy kłopot z głowy. Śruba może być wówczas wkręcona w gwint w radiatorze i nie ma siły, by coś zwarło (no, chyba, że ktoś się postara i dokręci tak, że podkładka zostanie zniszczona).
Można również użyć jeszcze innego tricku - ja w ten sposób ratowałem się, gdy zabrakło mi podkładek izolacyjnych, a musiałem coś zrobić na szybko.
Na śrubkę M3 nanizałem najpierw wspomnianą podkładkę z rezotexu, następnie na gwint naciągałem kawałeczek (na grubość wkładki radiatorowej elementu) koszulki olejowej (też ze starych zapasów, ale i dziś można dostać takie) i już... Oczywiście pod tranzystor daję podkładkę mikową posmarowaną OBUSTRONNIE pastą termo-przewodzącą, i tak przygotowaną śrubką przykręcam tranzystor do radiatora. Należy tylko uważać, zeby nie pokaleczyć krawędzi koszulki olejowej, gdyż może podejść pod wkładkę, śrubkę, i spowodować zwarcie.
Koszulka ma za zadanie tylko utrzymać śrubkę z daleka od powierzchni wewnętrznej wkładki radiatorowej - w większości wypadków nie ma żadnej groźby przebicia - chyba, że napięcie występujące pomiędzy wkładką a radiatorem jest naprawdę wysokie.
- Prosto i zrozumiale dla normalnego człowieka (który rozumie matematykę) - czyli jak zawsze :) Czekam na kolejny odcinek :)
- Odpowiedz:
Rthja=100C/W (Tj-Tamb)=150C - 30C =120C
Rthja=(Tj-Tamb)/P
100=120/P
P=120/100 = 1,2W
- Są jeszcze takie koszulki silikonowe do izolowania elementu od radiatora i wtedy klips do docisku się stosuje.
- Ja jestem zwolennikiem montowania wentylatorów, zawsze mam większą szanse robiąc coś na oko, że czegoś nie spalę.
- 1,2W
- a może temat o mikrokontrolerach ,już nie mówię o programowaniu w jakimś języku ale o samych ich możliwościach itd..
- Witam. Jest drobny blad. Wartosc Rthj tego tranzystora wg. noty, ktora Pan pokazuje jest wyrazana w °C/W nie w K/W. Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na kolejne czesci :)
- Odpowiedź:
1.2W ( przy Rthj-amb = 100K/W nota STM )
- Nie rozumiem mocowania tej podkładki z wbudowaną tulejką. Zamontowana w ten sposób przecież spowoduje zwarcie, główka śruby styka się z wyprowadzeniem tranzystora a koniec gwintu sięgnie na wylot tulejki i zewrze z radiatorem.
- A co z radiatorami, o których nic nie wiemy? Jak oszacować ile może on ciepła odprowadzić.
- Dla BD135 z STMicroelectronics (Tja=100*C/W) Tj=150*C i Tabm 30*C jest to 1,2W.
Kolejny świetny filmik.
Pozdrawiam
- April 2015